Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAFPP6616C1ZT
Call 08047812989 86% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Material | Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Type | Excavator Attachments |
| Color | Silver |
| Set Contains | 2 |
| Treatment | Hot Rolled |
| Finish | Galvanized |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Excavator |
| Warranty | 12 Months |
| Color | Yellow |
| Set Contains | 3 |
| Number Of Teeth | 18 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Drill Diameter | 8 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Vehicle Type | Excavators |
| Usage/Application | Construction |
| Machine Type | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Treatment | Hot Rolled |
| Finished | Galvanized |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Length | 60 mm |
| Material | High-Speed Steel |
| Usage/Application | Concrete Drilling |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Treatment | Hot Rolled |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Soil Auger |
| Type | Excavator Attachments |
| I Deal In | New Only |
| Brand/Make | Jay Ambe Engineering |
| Treatment | Hot Rolled |
| Finished | Color Coated |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Length | 60 mm |
| Overall Length | 6 inch |
| Material | Tungsten Carbide |
| Usage/Application | Metal Drilling |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Treatment | Hot Rolled |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jay Ambe Engineering |
| Applications | Drilling / Piling |
| Material Used | Indian/ Imported / Kennametal material |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Country of Origin | Made in India |
| Applications | Drilling / Pilling |
| Brand | Jay Ambe Engineering |
| Materials | Indian/Imported/Kennametal materials |
View Complete details
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Excavator |
| Type | Excavator Attachments |
| Warranty | 12 Months |
| Color | Silver |
| Finished | Polished |
| Treatment | Hot Rolled |
Welcome to MS Jay Ambe Engineering, your trusted partner in high-quality drilling solutions. We specialize in providing top-notch equipment for all your rock drilling needs. Our products include rock augers, rock drilling buckets, and core barrels, designed to meet the demanding requirements of construction, mining, and geological exploration projects.
With years of expertise and a commitment to excellence, MS Jay Ambe Engineering delivers reliable, durable, and high-performance equipment that ensures efficiency and precision in every project. We are dedicated to offering exceptional customer service, timely delivery, and the best engineering solutions to help you succeed.
Trust MS Jay Ambe Engineering to power your projects with the right tools for the job.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 38 Piece
| Capacity(T) | 3 Ton |
| Usage/Application | Drilling |
| Material | Carbide Tipped |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Galvanized |
| Packaging Type | Box |
| Size | 25 mm |
| Length | 30 mm |
| Treatment | Hot Rolled |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Concrete Drilling |
| Product Type | Bullet Holder |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Treatment | Hot Rolled |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Size | 8 inch |
| Usage/Application | Metal Drilling |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Treatment | Hot Rolled |
| Finished | Galvanized |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Material | Mild Steel |
| Weight | 1.5 kg |
| Usage/Application | Rock Breaker |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 80 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
View Complete details
| Material | Carbide Tipped |
| Usage/Application | Professional |
| Color | Customised |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Iron |
| Usage/Application | Excavator |
| I Deal In | New and Second Hand |
View Complete details
| Service Location/City | Pan india |
| Built Type | Panel Build |
| Pile Material | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | fine quality |
| I deal in | New only |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Excavator |
| Type | Excavator Bucket |
| Warranty | 12 Months |
| Color | Yellow |
| Set Contains | 5 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Size | 6 inch |
| Brand | Jay Ambe |
| Length of Pipe | 12 m |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Material | Iron |
| Usage/Application | JCB |
View Complete details
| Usage/Application | JCB |
| I Deal In | New Only |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Usage/Application | Rock Breaker |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 45 mm |
| Diameter | 32 mm |
| Weight | 2 kg |
| Corrosion Resistance | Yes |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Size(in mm) | 5 mm |
| Material | Mild Steel |
| Auger Flight Design | Rock Augers |
| Type | Reduced Shank |
| Country of Origin | Made in India |
| Finished | Galvanized |
| Treatment | Hot Rolled |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Material | Mild Steel |
| Auger Flight Design | Rock Augers |
| Usage/Application | JAR |
| Type | Excavator Attachments |
| Warranty | 24 Months |
| Color | Yellow |
| Set Contains | 4 |
| Finished | Color Coated |
| Treatment | Hot Rolled |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Length | 80 mm |
| Diameter | 18 mm |
| Usage/Application | Metal Drilling |
| Overall Length | 10 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Treatment | Hot Rolled |
| Brand | Jay Ambe Engineering |
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details